Izgraditi pogon za kiseljenje, skladištenje i pakiranje kiselog kupusa, okupiti proizvođače ogulinskog kupusa i plasirati na tržište 2.000 tona ogulinskog kiselog kupusa, ambiciozna je vizija koju planiraju realizirati zadrugari okupljeni u Braniteljsku poljoprivrednu zadrugu Ogulin. Zadruga broji devet članova, svi veterani Domovinskog rata, njihova djeca i djeca poginulih branitelja. Za sebe kažu kako su oni branitelji-graditelji.
“Naši članovi su ljudi koji privređuju i nemaju veze s nekim braniteljskim situacijama koje se događaju. Radimo, zarađujemo, krvavo se borimo za život. Živjeti od poljoprivrede nije lako“
50 hektara zemlje – kupus, grah i češnjak
Branitelji zadrugari za sada obrađuju 50 hektara zemljišta. Uz kupus proizvode grah i češnjak. Sve su to nedavno prezentirali u Zagrebu na Sajmu zimnica. Trenutno na tržište isporučuju 500 tona kupusa godišnje. Nedavno je ogulinski kupus dobio europsku oznaku zaštite izvornosti. To je dalo vjetar u leđa novim idejama i planovima koje se planiraju ostvariti sredstvima iz Mjere 4 ulaganja u fizičku imovinu Programa ruralnog razvoja.
Skladište kapaciteta 2 tisuće tona
“Želimo izgraditi novi pogon za kiseljenje, pakiranje i skladištenje kiselog kupusa koji bi bio kapaciteta do 2.000 tona. Javili smo se na natječaj za mjeru programa ruralnog razvoja i idemo na maksimalni mogući iznos od 5,5, milijuna eura. Naša procjena jest kako se na ogulinskom području može proizvesti do 3.000 tona kiselog kupusa. Mi oko sebe okupili najveći dio proizvođača. Iz naših iskustava i upita, smatramo da plasman proizvoda na tržište neće biti problem. Sada smo dobili i oznaku zaštite izvornosti pa nam je olakšan plasman na cijelom europskom tržištu“, kaže Sabljak.
Hoće li dobiti sredstva za poticaj proizvodnje?
Sabljak ističe da je ogulinski kiseli kupus jedinstveni proizvod. Ogulinski kiseli kupus – linija glavice i ribanac (rezani) godinama su poznati proizvodi ogulinskog kraja na hrvatskom tržištu. Ogulinski kupus lokalna je sorta (populacija) čije se sjeme isključivo proizvodi na seljačkim gospodarstvima u ogulinskom kraju isključivo za vlastite potrebe. Stoljetnim uzgojem u ekološki gotovo optimalnim uvjetima (klima, tlo) i odabirom glavica za sjemensku proizvodnju, proizvođači kupusa osigurali su stalnost kvalitete sirovine za kiseljenje.
Za kiseljenje tog kupusa koristi se postupak prirodne fermentacije te se kupusu dodaje samo 5-6 postotna bistra otopina kuhinjske soli te se u anaerobnim uvjetima stvara mliječna kiselina kao prirodni konzervans. Proizvodnja tog kupusa obuhvaća šire područje grada Ogulina i općina Josipdol, Plaški, Tounj i Saborsko.
Povezani članci
Ogulinsko zelje na Dnevniku Nove TV
Dnevnik Nove TV napravio je reportažu o Ogulinskom kiselom zelju, a ako niste gledali na dnevniku možete ju pogledati u članku koji prenosimo s njihovih stranica. Video pogledajte na Dnevnik.hr Ovih dana u Ogulinu i okolici koristi se svaka pauza između dvije kiše za...
Poštanska marka s Ogulinskim kiselim zeljem
Promociji zaštićenih hrvatskih proizvoda te obilježavanju Dana zaštićenih hrvatskih autohtonih proizvoda, uključila se i Hrvatska pošta, koja ove godine 14. travnja po drugi puta izdaje prigodnu seriju poštanskih marki pod nazivom „Hrvatski zaštićeni...
OGULINSKI KISELI KUPUS DOBIO OZNAKU IZVORNOSTI OD EU
Članak objavljen na stranicama Savjetodavna.hrProvedbena odluka komisije (EU) 2015/1413 o upisu „Ogulinskog kiselog kupusa“/“Ogulinsko kiselo zelje“, je objavljena u Službenom listu EU L220 21. kolovoza 2015. Time je Republika Hrvatska dobila, pored Krčkog pršuta,...